Ačkoli je technika kladení vláken, jejich proplétání a spojování lidstvu známá už po několik tisíciletí, teprve ve druhé polovině prodělal tento materiál skutečný rozmach. S průmyslovou výrobou netkané textilie se začalo před zhruba šedesáti lety a dnes se produkce různých typů této látky počítá na miliony tun ročně. V České republice se její výroba blíži dvěma stům tisícům tun ročně. Čím je pro odběratele tak atraktivní?
Velkou výhodou netkaných textilií je variabilita hustoty tohoto materiálu, která dále ovlivňuje pevnost, savost, prodyšnost a odolnost výrobků. Proto jsou možnosti jeho uplatnění nesmírně široké. Využívá se k výrobě drobných hygienických potřeb, sterilních medicínských doplňků, čisticích prostředků v podobě osušek a utěrek. Najdeme je ve formě potahů na nábytek, autosedaček i jako podlahové krytiny. Ve stavebnictví a zemědělství plní důležitou úlohu coby filtry a izolace, geotextilie chrání půdu proti erozi.
Nezastupitelnou roli hrají netkané textilie v oděvním a módním průmyslu. Vyrábí se z nich ochranné oděvy, podšívky a výplně, obuvní svršky. Oblíbeným využitím netkaných textilií je výroba ochranných vaků na oblečení. Ty se uplatní vždy, když je potřeba oblečení dlouhodobě uskladnit, například při přechodu ze zimní sezóny na letní. Tím napomáhají efektivní organizaci oblečení v rámci cyklu celého kalendářního roku. Vaky však také využijeme vždy, když je nutné přemístit jednotlivé kusy oblečení i celé série oděvů k aktuálnímu použití třeba na módních přehlídkách, prezentacích, výstavách a veletrzích. Vaky na oděvy jsou ideální ochrannou a transportní pomůckou všude tam, kde je vyžadováno formální, společenské či jiné speciální oblečení, jako jsou služební cesty, svatby, taneční soutěže, divadelní festivaly a jiná kulturní vystoupení. Oděvy jsou ve vacích chráněny nejen před prachem, nečistotou či drobným poškozením, ale také proti vstřebávání nepřirozených pachů, jako je tomu například u plastových obalů. A to přesto, že jsou tyto vaky prodyšné a umožňují uskladněným šatům dýchat.