Odlehčeme přírodě
N začátku si mnozí položí otázku, proč by se měli vlastně vzdát něčeho, co používají dlouhé roky, stejně jako lidé kolem nich. Odpovědí je, že ne vše co přinesla spotřební doba je k užitku. Už dlouho se mluví o nadměrné spotřebě plastů ale teprve v posledních letech je snaha jejich výrobu i spotřebu nějak omezit. To vše se týká také igelitových tašek, jednorázových plastových obalů a podobně.
Mikrotenové sáčky a jejich spotřeba
Mnozí jsou přesvědčeni, že stačí mikrotenový sáček vyhodit do kontejneru na plasty a ekologická katastrofa je zažehnána. Pravdou však je, že mikrotenový sáček je nadále nerecyklovatelný a po vyhození skončí ve spalovně nebo na skládce. Sáčky jsou vyrobeny z nekvalitního plastu a není pro ně další využití.
Jen v Česku spotřebujeme každý rok v průměru 4 miliardy mikrotenových sáčků. Přijde vám to hodně? Zkuste si sami spočítat, kolikrát jdete v týdnu nakoupit a kolik použijete při jednom nákupu jednorázových sáčků na ovoce a na zeleninu. Teď to vynásobte 52, tedy počtem týdnů v roce. A to není všechno. Kolik sáčků spotřebujete na svačiny pro děti nebo do mrazáku na ovoce a zeleninu?
Podobným problémem jsou i zatavovací folie.
Vhodná alternativa
Nejen, že v obchodech koupíte jednorázové alternativy, například papírové tašky, ale lze využít i řadu opakovatelně použitelných sáčků a tašek, které pomáhají výrazně šetřit životní prostředí.
Kompostovatelné sáčky jsou na trhu už několik let, ale většina z nich je příliš tenká a moc toho nevydrží. Navíc tu stále zůstává jejich výroba, pro kterou je potřeba energie a voda.
Vhodnou alternativou jsou plátěné tašky, ale pouze ty kvalitní. Pokud jste jich pár vyzkoušeli, víte, že se jich většina při těžkém nákupu roztrhne. Najdou se však i takové, které vám odnesou z obchodu krabice s mlékem, mouku a další těžké věci, třeba aviváž. Je potřeba najít tu pravou a té se držet.
V opačném případě je na zvážení, zda není přece jen ekologičtější ta „igelitka“ – jedna igelitová taška vydrží při šetrném zacházení i rok. Oproti tomu nekvalitní plátěné tašky vydrží pouze pár týdnů (pokud jsou používány na odnos regulérního rodinného nákupu).
Alternativou igelitových tašek jsou papírové tašky, které však nevydrží dlouho. Roztrhnou se nebo zmoknou. Stačí, když do nich dáte mražené výrobky a provlhnou. Vhodnější volbou jsou již zmíněné plátěnky nebo síťovky.
Alternativou mikrotenových sáčků jsou kompostovatelné sáčky nebo lépe znovupoužitelné sáčky, které můžete zakoupit v kompostovatelné i nekompostovatelné podobě nebo si je vyrobit doma. Na výrobu se teď podívejme.
Jak vyrobit znovupoužitelný sáček
Znovupoužitelný sáček lze využít na ovoce, zeleninu i pečivo. Na pekařské produkty je dobré mít vyčleněný sáček, abyste nedávali pečivo do sáčku od neumyté zeleniny a podobně.
Pro výrobu budete potřebovat:
- Kousek záclony (s menšími oky)
- Papír, nůžky, tužku
- Jehlu, stehovku, polyesterovou nit
- Šicí stroj nebo jehlu
- Tkaničku a spínací špendlík
Na papír si nakreslete přibližný rozměr x 2, předlohu vystřihněte a přišpendlete na záclonu. Obstřihněte s centimetrovým okrajem. V horní části, tedy v té, kde bude tkanička, přidejte dva centimetry navíc na tunýlek pro tkaničku.
Navlečte si stehovku a sestehujte ve spodní části a na boku, kde bude šev. Prošijte, zapošijte, odstraňte stehovku a otočte. Horní část, kde bude tkanička, přehněte nadvakrát tak, abyste vytvořili tunýlek a prošijte ve spodní části. Na spínací špendlík uvažte tkaničku a protáhněte ji tunýlkem. Vytvořte uzel. Gratuluji! Ušili jste svůj první znovupoužitelný sáček na ovoce a zeleninu.
Spočítejte si, kolik jich při jednom nákupu potřebujete a ušijte si další.