Co jsou to spořicí účty?
Spořicí účet je jedním z běžně nabízených bankovních produktů. Zatímco na běžný účet chodí vaše peníze a můžete s nimi disponovat díky platební kartě, tak na spořicí účet odkládáte své finanční prostředky, s kterými může banka nakládat.
Většina bank nabízí k vedení běžného účtu spořicí účet zdarma, což je samozřejmě výhodné. S penězi můžete operovat v rámci svého internetového nebo mobilního bankovnictví a máte k nim okamžitě přístup. Možná se, ale vyplatí prozkoumat nabídky i jiných bank. Narazíte totiž na zajímavé nabídky.
Proč se spořicí účet vyplatí?
Podle finančních poradců běžný účet slouží k uložení obnosu peněz na aktuální měsíc. S těmi disponujete při platbách a jakékoliv přebytky odesíláte na svůj spořicí účet. V tomto případě nejde ani tak o úroky na spořáku, ale o zabezpečení financí.
Zatímco při krádeži platební karty vám někdo může vyluxovat celý běžný účet, tak spořicí účet je v bezpečí. Na něj si uložte finanční prostředky na zhruba půl roku dopředu, kdyby nastal výpadek příjmů nebo jiné nenadálé problémy.
Jakékoliv další finanční prostředky investujte někam, kde se mají šanci zhodnotit. V současné době je rozumné investovat do podílových fondů nebo nemovitostí. Při nedostatku financí vás podrží šestiměsíční finanční polštář na spořicím účtu a mezitím získáte zpět peníze z dlouhodobých investic.
Jak vybrat spořicí účet?
V současné době je na výběr z mnoha finančních produktů od různých bank. V první řadě se podívejte na nabídku své vlastní banky, protože je pohodlné přeposílání peněz v rámci jednoho internetového bankovnictví. Nezůstávejte však nutně u ní, protože jinde můžete získat mnohem více.
Co se týče jednotlivých nabídek, tak v čase se úroky mění a nemá smysl popisovat konkrétní produkty, ale všeobecně vybírejte podle těchto kritérií:
- Vedení účtu zdarma
- Bez poplatků
- Snadný přístup k financím
- Výhodný úrok
Každou nabídku důkladně zvažte. Možná narazíte na vysoký úrok, ale musíte si započítat i případné poplatky, které jeho výhodnost značně sníží. Jakékoliv absurdní poplatky jsou zbytečné a vždy je lepší zvolit banku, která si neúčtuje peníze za kde co. Pokud u své banky platíte za vedení běžného účtu, výpisy, výběry z bankomatů, tak spojte hledání spořicího účtu s hledáním nové banky pro vedení běžného účtu zdarma.
Přečtěte si také 4 tipy, jak zhodnotit peníze nebo Na účetní služby chytře.