Články & návody

WESTPOINT a.s. bezpečnostní agentura Praha.

Zámkař Jan Hanák - nouzové otevírání aut bez poškození.

AUTOPŮJČOVNA SMÍŠOVSKÝ - půjčovna aut Brno.

Ekotherm Montage - topenářské práce na klíč.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nýtovací matice standartní i speciální.

Dokurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů a seminářů po celé ČR.

Kvalitní technický dozor vám ušetří peníze i starosti.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

DŘEVOTRADING spol. s.r.o - výroba atypických dřevěných palet.

Fermatmachinery.com - Použité kovoobráběcí či tvářecí stroje

Bez praxe i vzdělání – a přesto můžete mít řemeslnou živnost

Podmínky řemeslné živnosti

Není živnost jako živnost. Pokud se rozhodnete být osobou samostatně výdělečně činnou, máte několik možností. Zaprvé se můžete stát OSVČ s volnou živností, což není vůbec ničím podmíněno. Volných živností existuje několik desítek a teoreticky je můžete mít zaregistrované klidně všechny. Nikoho nezajímá, co umíte, jakou máte praci, jakou školu jste studovali.

Pak jsou tu živnosti řemeslné, které vám na živnostenském úřadu jen tak snadno neschválí. Abyste mohli být živnostníkem v některém z oborů, které pod řemeslné živnosti spadají, musíte mít příslušné vzdělání a doložitelnou praxi. Na tomto prokazatelném základě máte přidělenou vybranou živnost a můžete se jí začít živit.

Řemeslná živnost bez řemesla

Jak plyne z výše uvedeného, tak lidé s řemeslným vzděláním si zpravidla zakládají řemeslnou živnost; lidé s obecným či jakýmkoliv nesouvisejícím vzděláním si často zase volí některou z volných živností. Ale jde to klidně i naopak, což řada lidí netuší. Takže můžete vystudovat gymnázium a pak si založit řemeslnou živnost. A být třeba elektrikář. Nebo instalatér. A začít si tímto řemeslem vydělávat. Ale nemůžete to dělat sami.

Pokud vás láká podnikání, ale nechcete pracovat rukama, nýbrž spíš řídit svou „firmu“ (ať už půjde o skutečnou firmu nebo jen vaši živnost), tak to můžete udělat následovně. Najdete si řemeslníka, který má v oboru vzdělání i praxi, zajdete spolu s ním na živnostenský úřad, vy si založíte živnost a řemeslník se za vás zaručí jakožto váš odborný garant.

Odborní garanti

Výhodou je, že nemusíte mít pouze jednoho odborného garanta. Můžete jich mít více. Takže se stanete de facto jejich zaměstnavatelem (i když ne oficiálním). Sepíšete spolu smlouvu, načež jim začnete shánět zakázky, vaši odborní garanti budou pracovat a vám půjdou určitá procenta ze zisku. Všichni budou spokojeni a může to takto docela dobře fungovat. Ostatně řada lidí to takto dělá.

Když nelze mít živnost

Podobný postup volí i lidé, kteří mají v zaměstnání zakázáno zakládat si zároveň živnost ve stejném oboru. Ano, i takové firmy jsou. Takový zaměstnanec si poté stejným způsobem založí živnost napsanou na někoho jiného (například na svou manželku). Oficiálně jsou ve svém zaměstnání „čistí“, ale mohou se věnovat i dalším přivýdělkům. A fakturaci zajišťuje jiná osoba. Je to zcela legální a s dobrou smlouvou i bezproblémové.

Přečtěte si také Jak vybrat kurz sebeobrany nebo Kurzy pro děti jsou přínosné, jen když je baví

Fotografie