Vstávejte na budík
Máte pocit, že jedním z benefitů homeoffice je možnost vyspávat? Pokud nemáte letitou praxi a nestačí vám pár hodin práce denně nebo nejste noční sova, budík si nařiďte. Vezměte si, že byste vstali v devět ráno – než se nasnídáte, vyčistíte si zuby, zacvičíte si a stihnete další ranní rituály, může být jedenáct dopoledne a to abyste šli za chvíli na oběd. Takže rada číslo jedna – vstávejte stejně, jako byste chodili do běžného zaměstnání, pouze si přispěte o čas, který nemusíte strávit cestováním.
Starejte se o sebe
Ačkoli pracujete z domu, nezapomínejte se o sebe starat. Ráno se učešte, dejte si sprchu, ženy se mohou namalovat a vezměte si na sebe pohodlné, ale pěkné oblečení. Uklízejte kolem sebe. Teprve až se budete cítit dobře a budete mít kolem sebe pořádek, bude se vám pracovat lehce. Ve chvíli, kdy na sobě budete mít týden staré triko a kolem sebe krabice od fastfoodu, nebudete se sami ve svém prostředí cítit dobře.
S tím se pojí také strava a sport. Jezte zdravě a pravidelně se hýbejte. Pohyb od postele přes koupelnu do pracovny vašemu tělu stačit nebude. Tím spíš, pokud máte tendenci ráno pouze zapnout notebook v posteli a pracovat z pohodlí peřin.
Prokrastinujte účelně
Ačkoli můžete mít ze začátku představu, že budete mnohem výkonnější, když vás nebudou neustále rušit kolegové, opak bude nejspíš pravdou. Nejde pouze o vyrušování, ale o pravidelné pauzy na kafe, společnou svačinu, gratulaci k narozeninám a podobně. Jsou to krátké pauzy, které vám pomáhají na chvíli vypnout a odpočinout si, abyste se vrátili k maximální efektivitě.
Ve chvíli, kdy budete mít snahu mít práci hotovou co nejrychleji, bude vaše pozornost po několika hodinách nepřetržité práce umdlévat a váš výkon se bude snižovat. Takže – odpočívejte.
Především vstaňte od činnosti, kterou děláte v rámci práce. Pokud pracujete na počítači, nedávejte si pauzy, při kterých budete brouzdat po internetu. Jděte třeba vynést koš a uvařit si čaj. Za další dvě hodiny hoďte prádlo do pračky a až dopere, za další dvě hodiny ho pověste a podobně.
Nevyhýbejte se sociálnímu kontaktu
Ze začátku si můžete užívat klid, který doma při práci máte, ale dříve nebo později vám začne chybět sociální kontakt. Proto navazujte nová přátelství a snažte se udržet ta stávající. Setkávejte se s lidmi, choďte na přednášky a užívejte si společné večery venku. Každý má míru potřeby sociálního kontaktu jinou, ale téměř nikdo nevydrží zcela sám.
S vlastním podnikáním vám pomohou také naše články Kvalitní palety pro logistiku a Balení potravin do zatavovací fólie.