Co najdeme v konvenčních prostředcích na prádlo
Možná vás nikdy nenapadlo přemýšlet, co vlastně prací prášky obsahují. Řešíte obsah éček v potravinách, ale proč řešit drogerii, když se dotýká jen kůže. Kůže sice funguje jako bariéra, ale chemické látky ji mohou poškodit, vyvolat alergii a také skrze ni pronikat.
V běžně dostupných pracích prášcích najdeme tyto látky:
- bělidla na bázi chloru - při častém používání může poškodit vlákna, protože je velmi agresivní,
- konzervanty - některé testy naznačují, že konzervanty mohou být neurotoxické,
- tenzidy - povrchově aktivní látky zabraňující znečištění, vyrábí se z ropy,
- parfemace: v běžném pracím prášku nenajdeme přírodní éterické oleje, ale syntetické potenciálně dráždivé látky.
Ekologické praní pro začátečníky
Pokud nemáte s ekologickým praním žádné zkušenosti, tak můžete do začátku zkusit mýdlové ořechy. Jde o skořápky ze stromu sapindus mukorossi, který obsahuje velké množství přirozeně se vyskytujících saponinů. Obzvláště vhodné jsou na choulostivé materiály jako je hedvábí nebo outdoorové oblečení s membránou.
Poměrně snadným a levným způsobem praní je mýdlový sliz, který lze připravit v mokré i suché variantě. Vyroben je z pracího mýdla a sody. Přidáváte jej přímo do bubnu a vyprat s ním můžete prakticky všechny druhy tkanin.
V současné době se už nemusíte zaobírat výrobou ekologických pracích prostředků, protože si je můžete i koupit. Některé prodejny nabízí odběr do vlastních nádob, čímž snížíte spotřebu plastu. Ekologické prostředky nejsou automaticky levné, tak vás možná překvapí jejich cena. Pokud jsou pro vás příliš drahé, tak domácí vyjdou mnohem levněji než ty konvenční.
Aby prádlo vonělo
Aviváž není při praní nutnost. Nijak neovlivňuje čistotu prádla, ale slouží pouze ke změkčení a ovonění. Pokud se bez vůně obejdete, tak zkuste přidat bílý naředěný ocet, který zároveň pračku vyčistí. Esenciálním olejům se při praní vyhněte, ale raději je nakapejte na suchý kapesník a uložte jej mezi usušené prádlo.
Při sušení v sušičce prádla je používání aviváže zcela zbytečné, protože prádlo je změkčené i bez ní. Aviváže sušičku také zanáší a mohou snižovat její životnost. Umělé sušení také může poškozovat vlákna, proto vždy volte programy s nižší teplotou a delší dobou sušení.
Přečtěte si také, jaká by měla být Správná péče o parkety a Jaké následky může mít nadměrná vlhkost v domě.