Nadměrná vlhkost se do staveb většinou dostává třemi způsoby. Nejčastějším, ale také nejvíce problémovým způsobem je vznik vlhkosti v důsledku poškozené nebo chybějící hydroizolace základové desky či střechy. Tento problém trápí často starší domky.
Další příčinou pak může být voda, která zůstala v konstrukci po zdění nebo vybetonování. Třetí možností je vlhkost, která vznikla v důsledku neočekávané události jako například povodně či havárie kanalizace.
Ať je příčinou cokoliv, neměli bychom na nic čekat, ale snažit se s vlhkostí co nejrychleji a nejefektivněji vypořádat, než stihne napáchat nemalé škody, které se mohou podepsat nejen na samotné stavbě, ale také na našem zdraví. Co se může stát, pokud nebudeme proti vlhkosti účinně bojovat?
Houby a plísně
V případě, že je vlhkost v domě či bytě dlouhodobě přítomna, začne se na zdech tvořit plíseň. Plísně jsou velice škodlivé, a zejména alergiky mohou velmi potrápit. Jedná se totiž o jeden z nejčastějších alergenů. Výpary z plísní znečišťují ovzduší interiéru a pro citlivější jedince, a právě zmíněné alergiky mohou být velice nebezpečné.
Narušení statiky stavby
Vlhkost neohrožuje jenom naše zdraví, ale také celou stavbu. V extrémních případech, kdy byla vlhkost dlouhodobě přehlížena, se může jednat o trvalé následky, které nevratně naruší statiku objektu. V případě povodní a havárií jsou sice na první pohled následky mnohem horší, ale ve skutečnosti se snáze odstraňují.
Stavbu nejvíce poškozuje vzlínající vlhkost, která se do zdí dostává ze země. Tato voda, ale obsahuje také soli a další minerály, které konstrukci domu ničí.
V tomto případě je potřeba ihned zasáhnout a izolovat zdivo proti vlhkosti například sanací. Sanace zdiva je velmi účinný způsob, jak vlhkost vyřešit jednou pro vždy.